Długo nie mogli się zdecydować. Hiszpania wybrała bazę na EURO 2020

Podczas fazy grupowej Mistrzostw Europy 2020 reprezentacja Hiszpanii swoje mecze będzie rozgrywała w Bilbao. Z tego powodu piłkarska federacja zastanawiała się nad odpowiednim wyborem bazy treningowej. Padło na Las Rozas pod Madrytem.

Stadion San Mames na którym na co dzień swoje mecze w La Liga rozgrywa Athletic Bilbao będzie domem reprezentacji Hiszpanii podczas EURO 2020. Niemal od początku było pewne, że kadra trenera Luisa Enrique zamieszka w ojczyźnie a nie zagranicą. Pomysłów na bazę EURO 2020 było jednak wiele, przez co kilka tygodni trwała dyskusja na tym, gdzie powinna zamieszkać reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej.

Za blisko medialnego szumu

Pierwszym i głównym pomysłem było centrum treningowe Las Rozas pod Madrytem. Nowoczesny ośrodek, w którym znajduje się siedziba i baza całej hiszpańskiej federacji piłki nożnej, a także szkoła trenerska, ma wiele atutów, ale ma też swoje minusy. Wielu ekspertów uważało, że lokalizacja tak blisko centrum stolicy to zły pomysł, bo szum medialny i łatwy dojazd fanów nie będzie sprzyjał koncentracji reprezentacji, która chce nawiązać do najlepszych turniejów w swoim wykonaniu w ostatnich latach. Drużyna Hiszpanii potrzebuje spokoju zjednoczenia, a piłkarze w Las Rozas nie będą być może czuli się jak na zgrupowaniu przed i w trakcie ważnego turnieju, jakim jest EURO 2020.

Kraj Basków budził wątpliwości

Z tego powodu szukano bazy treningowej gdzie indziej, znacznie bliżej Bilbao, gdzie swoje mecze rozegra Hiszpania. W Kraju Basków analizowano ośrodek Lezama, który służy klubowi Athletic Bilbao oraz bazę Zubieta, będącą „domem” innego klubu La Liga – Realu Sociedad San Sebastian. Obie lokalizacje to jednak Kraj Basków, co mogło wzbudzać pewne polityczne kontrowersje, a drużyna mogłaby nie odczuwać takiego wsparcia fanów, jak w innych regionach kraju. Dlatego zastanawiano się też nad bazą w Santander oraz w Torrelavega. Ostatecznie powrócono jednak do pierwotnego pomysłu, czyli bazy Las Rozas pod Madrytem. Hiszpańska Federacja pod konsultacjach z trenerem Luisem Enrique i jego sztabem szkoleniowym nie miała już wątpliwości. O wyborze Las Rozas przeważyć miało to, że baza jest oddalona od lotniska Barajas o pół godziny drogi. Lot z Madrytu do Bilbao trwa z kolei mniej niż godzinę. Nie wiadomo jeszcze tylko do kiedy reprezentacja Hiszpanii będzie przygotowywała się do EURO 2020 w Las Rozas.

Polska i Szwecja wybrały Dublin na EURO 2020

Dwaj rywale Hiszpanii na EURO 2020 już wcześniej ogłosiły wybór swoich baz. Polska i Szwecja dwa mecze na ME 2020 rozegrają w Dublinie, a jeden – z Hiszpanią właśnie – w Bilbao. Z tego względu obie reprezentacje zamieszkają pod Dublinem. Polska wybrała Portmarnock Hotel, który jest położony na wschód od Dublina, na wybrzeżu.  Szwecja z kolei zamieszka na zachód od stolicy, a konkretnie 23 kilometry od Dublina, gdzie położony jest Carton House. Okazała posiadłość leży w małej miejscowości Maynooth.