finlandia-euro-2020

Finlandia zamieszka w Rosji na EURO 2020

Powrót do historii. Tak mogą powiedzieć sobie Finowie, których reprezentacja na EURO 2020 zamieszka w miejscowości Riepino. Jeszcze w latach 40 należała ona do… Finlandii.

Każda z drużyn, która zagra w czerwcu i lipcu na EURO 2020 musiała szybko znaleźć i zarezerwować sobie bazę noclegową i treningową podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Wszyscy oczywiście czekali na losowanie EURO 2020, gdyż turniej po raz pierwszy w historii odbędzie się na dwunastu różnych stadionach w dwunastu różnych państwach. Jednym z nich będzie Rosja i Sankt Petersburg. To właśnie tam zagra dwa z trzech spotkań na EURO 2020.

Miasto odebrane Finlandii

Riepino jeszcze na początku II wojny światowej nosiło nazwę Kuokkala i należało do Finlandii. Małe miasteczko zostało zaanektowane do Rosji, a jego nazwa została zmieniona dla uczczenia pamięci rosyjskiego malarza Ilji Riepina, tamże przez wiele lat mieszkającego – stąd Riepino. Jest ono położone nad Zatoką Fińską i oddalone o ok. 30 km od Sankt Petersburga. A tam grać będzie na EURO 2020 reprezentacja Finlandii.

Piłkarski kopciuszek namiesza na EURO 2020?

Finlandia trafiła do grupy B EURO 2020 i z jednej strony na pewno nikt nie uzna jej za faworyta, ale z drugiej rywale nie są po ich zasięgiem. Ich przeciwnikami będzie reprezentacja Belgii, Rosji i Danii. Trudni i wymagający rywale, ale można z nimi nawiązać walkę. Belgia pokazała się z dobrej strony na ostatnich mistrzostwach świata. Rosja w Sankt Petersburgu będzie u siebie, a Dania jest zawsze niebezpieczna i nie można jej lekceważyć. Finlandia na EURO 2020 dwa mecze rozegra w Sankt Petersburgu – z Rosją i Belgią. Z kolei z Danią zagra… w stolicy tego kraju, czyli Kopenhadze.

Niespodziewany awans Finlandii na Mistrzostwa Europy

15 listopada 2019 roku Finlandia wywalczyła historyczny, bo pierwszy awans na piłkarskie Mistrzostwa Europy. Wyjazd na EURO 2020 Finowie zapewnili sobie pokonując w Helsinkach Liechtenstein 3:0. Bohaterem tego meczu, jak i całych eliminacji w wykonaniu „puchaczy” (jak nazywana jest reprezentacja Finlandii) miał Teemu Pukki. Napastnik angielskiego Norwich strzelił dwa gole i dołożył asystę. W sumie napastnik Finlandii zdobył 9 z 15 bramek w całych eliminacjach do EURO 2020. Finlandia zajęła drugie miejsce w grupie J, tuż za Włochami. Wyprzedziła za to reprezentację Bośni i Hercegowiny, Armenię oraz Grecję. Finlandia nigdy wcześniej nie zagrała ani w finałach mistrzostw Europy, ani w mistrzostwach świata.

Polska – Finlandia. Kiedy i gdzie mecz?

Okazuje się, że jeszcze przed EURO 2020 reprezentacja Polski zagra towarzyski mecz właśnie z kadrą Finlandii. Przed Mistrzostwami Europy biało-czerwoni rozegrają cztery mecze towarzyskie. Wszystkie odbędą się na stadionach w Polsce. Finlandia będzie właśnie pierwszym przeciwnikiem. 27 marca na stadionie we Wrocławiu obie drużyny rozegrają mecz. Co ciekawe przed finałami EURO 2016 Polska także zagrała towarzysko z Finlandią i wygrała aż 5:0. Później na turnieju we Francji Polsce poszło bardzo dobrze i biało-czerwoni odpadli z EURO 2016 dopiero po rzutach karnych w ćwierćfinale z Portugalią, która została Mistrzem Europy 2016.