Finlandia na euro 2020

Trener Finlandii poprosił o korepetycje przed ME 2020 w Szwecji i Norwegii

Reprezentacja Finlandii jest absolutnym „świeżakiem” jeśli chodzi o udział w największych imprezach piłkarskich. Nic więc dziwnego, że selekcjoner i jego sztab chce być idealnie przygotowany do EURO 2020.

finlandia euro 2020 mecze

Fińscy kibice do niedawna żyli przede wszystkim hokejem na lodzie i sportami zimowymi. W eliminacjach do EURO 2020 to się zmieniło, bo pierwszy awans na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej sprawił, że fani oszaleli na punkcie reprezentacji Finlandii. Drużyna nie chce więc zawieść ich oczekiwań.

Wzorem trenerzy ze Szwecji

Niedawno kibice piłki nożnej byli świadkami rewelacyjnie grającej drużyny Islandii. Teraz w ich ślady chcą pójść Finowie, którzy poważnie traktują przygotowania do Euro. Z tego powodu selekcjoner Finlandii – Markku Kanevra – poprosił o pomoc… innych trenerów. Padło na dwóch doświadczonych Szwedów – Larsa Lagerbaecka, który obecnie trenuje kadrę Norwegii oraz Janne Andressona, który jest szkoleniowcem Szwecji i na EURO 2020 zagra z Polską. Dlaczego padło akurat na nich? – Szwedzki futbol zawsze nam imponował, a zwłaszcza Lars Lagerbaeck, który wprowadził Islandię na Euro 2016 i osiągnął spektakularny sukces dochodząc do ćwierćfinału. Rozpoczynając eliminacje chcieliśmy być właśnie drugą Islandią i jak na razie nam się udało. Kolejną fazą będzie jednak sam turniej, a my nie wiemy, jak przygotować taktykę, jak gospodarować siłami i jakich nieprzewidzianych sytuacji można oczekiwać – powiedział Kanerva na antenie kanału fińskiej telewizji YLE.

Lagerbaeck na EURO zjadł zęby

Zwłaszcza 71-letni Lagerbaeck jest niezwykle doświadczonym szkoleniowcem. W Mistrzostwach Europy brał udział czterokrotnie, trzy razy ze Szwecją (2000, 2004 i 2008) oraz w 2016 z reprezentacją Islandii. Z kolei na Mistrzostwach Świata trenował Szwecję w 2002 i 2006 roku i Nigerię w 2010 roku. Jego rady mogą okazać się bezcenne, bo Finlandię na EURO 2020 czeka trudne zadanie. W grupie Finowie zagrają z Belgią, Rosją i Danią. Przed EURO 2020 Finlandia zagra m.in. towarzyski mecz z reprezentacją Polski we Wrocławiu.  Oprócz biało-czerwonych, przeciwnikami Finlandii będą drużyny Francji, Szwecji i Estonii.