rekordy hiszpania szwecja

Rekordy rywali Polski na EURO

Hiszpania i Szwecja będą w grupie E przeciwnikami reprezentacji Polski podczas EURO 2020. Oba kraje zapisały się już w historii tego turnieju i kilka rekordów Mistrzostw Europy w piłce nożnej należy do przedstawicieli tych dwóch reprezentacji.

Liczby, statystyki, rekordy. Tym żyją fani piłki nożnej, eksperci czy dziennikarze. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mają swoją długą historię i choć zasady turnieju się zmieniały, to jednak zawsze emocji nie brakowało, a kibice do dziś mają co wspominać. Sprawdziliśmy, które rekordy EURO nadal należą do Hiszpanii i Szwecji.

Jedyni tacy królowie EURO

Hiszpania wygrała EURO 2008 i jako jedyna reprezentacja w historii dała radę obronić tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu. Na EURO 2012 rozgrywanym w Polsce i na Ukrainie Hiszpania w wielkim finale rozbiła Włochów aż 4:0. Bramki na stadionie w Kijowie strzelali David silva, Jordi Alba, Fernando Torres i Juan Mata. Tym samym 1 lipca 2012 roku Hiszpania stała się pierwszym i jedynym jak na razie zespołem, który skutecznie obronił tytuł mistrza Europy. W ogóle to Hiszpanie, obok Niemców (jako kontynuatorzy reprezentacji Niemiec Zachodnich) mają na swoim koncie po trzy triumfy w EURO. 

Strzeleckie popisy na EURO

Jeśli chodzi o indywidualne popisy piłkarzy reprezentacji Hiszpanii i Szwecji, to mają się czym chwalić. Licząc mecze eliminacji EURO i samych turniejów finałowych – Zlatan Ibrahimović – legenda szwedzkiej piłki, plasuje się na zaszczytnym drugim miejscu w klasyfikacji wszech czasów. „Ibra” ma na swoim koncie 25 goli, a więcej ma jedynie Portugalczyk Cristiano Ronaldo (40). Z kolei dwóch Hiszpanów może poszczycić się tytułem króla strzelców Mistrzostw Europy. Na EURO 2008 najskuteczniejszy był David Villa, który zakończył turniej z 4 bramkami. W kolejnym EURO Fernando Torres ustrzelił 3 gole, podobnie jak kilku innych piłkarzy, ale wobec największej liczby rozegranych minut i zaliczonej asysty, został nagrodzony tytułem najlepszego strzelca EURO 2012. Jeśli chodzi o najwięcej goli w jednym meczu to wspomniany Villa ustrzelił hat tricka na EURO 2008 w meczu z Rosją (4:1). Z kolei jednym z najwyższych zwycięstw w historii ME jest wygrana Szwecji z Bułgarią podczas EURO 2004. Nasi grupowi rywale na EURO 2020 16 lat temu pokonali Bułgarię aż 5:0.

Najwięcej meczów na Mistrzostwach Europy

Reprezentanci Szwecji to z kolei prawdziwi rekordziści jeśli chodzi o udział w piłkarskich Mistrzostwach Europy. Do niedawna trzon drużyny „Trzech Koron” tworzyli bardzo doświadczeni zawodnicy, którzy swoją przygodę z kadrą zaczynali na początku XXI wieku. Dzięki temu aż czterech reprezentantów Szwecji miało przyjemność zagrać aż na czterech turniejach o mistrzostwo Kontynentu. Olof Mellberg zagrał na EURO 2000, 2004, 2008 i 2012, a Zlatan Ibrahimović, Andreas Isaksson oraz Kim Kaellstrom zaliczyli EURO 2004, EURO 2008, EURO 2012 i EURO 2016.